Co warto wiedzieć o pielęgnacji draceny?

Rośliny są wspaniałą ozdobą naszych ogrodów, ale także domów i mieszkań. Jeżeli zależy nam na ozdobieniu poszczególnych pomieszczeń, możemy sięgnąć po kwiaty cięte.

Znacznie dłużej posłużą nam jednak kwiaty doniczkowe. Jedną z częściej wybieranych roślin jest bez wątpienia dracena. Kwiat ten jest na tyle uniwersalny, że komponuje się z większością wnętrz. Zanim go jednak kupimy, warto dowiedzieć się jakie warunki trzeba mu zapewnić. 

Czy dracena jest łatwa w uprawie?

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że dracena jest stosunkowo łatwa w uprawie. To idealne rozwiązanie dla wszystkich początkujących ogrodników, a także dla osób, które nie posiadają przysłowiowej ręki do roślin. Aby dracena dobrze rosła, należy jej jednak zapewnić jasne stanowisko. Świetnie sprawdzą się więc pomieszczenia, do których dociera duża ilość światła słonecznego.

Dracenę z powodzeniem możemy postawić na parapecie jak i na podłodze, w pobliżu okna. Podłoże, w którym sadzimy dracenę powinno być przepuszczalne. Ciężka ziemia nie sprawdzi się, a roślinie trudno będzie pobierać z niej wilgoć i składniki mineralne. Dobrze jest pamiętać również o regularnym podlewaniu rośliny. Jest to szczególnie ważne latem, gdy słońce świeci bardzo intensywnie. Zimą podlewanie może być nieco mniej obfite, ale nadal nie wolno zapominać o regularności.

Od czasu do czasu dobrze jest również nawozić dracenę.W tym celu użyjmy nawozu o wysokiej zawartości potasu. Niezmiernie istotne jest również to, aby podczas letnich miesięcy nie wystawiać draceny na taras. Zbyt wysoka temperatura oraz intensywne światło słoneczne mogłyby sprawić, że roślina straci liście. 

Do jakich wnętrz pasuje dracena?

Sięgając po rośliny doniczkowe, zależy nam na tym, aby prezentowały się w nich jak najlepiej. Wiele osób może zadawać pytanie czy dracena pasuje akurat do ich wnętrza. Na szczęście roślina ta wspaniale skomponuje się z większością pomieszczeń. Pasuje zarówno do tych nowoczesnych, urządzonych w oryginalnym stylu. Sprawdzi się również jako ozdoba wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym.

Jest rośliną idealną także do łazienki, ale tylko pod warunkiem że mamy w niej choćby niewielkich rozmiarów okno. Wiele osób chce bowiem mieć jakiś zielony akcent w pomieszczeniu, w którym zażywa się kąpieli. Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, dracena raczej nie jest rośliną, którą warto umieszczać na tarasie lub balkonie. Jest bowiem bardzo wrażliwa na zbyt wysokie lub niskie temperatury. Nie lubi również przenoszenia z miejsca na miejsce.