Hortensje w ogrodzie

Piękny, kolorowy i pachnący ogród latem to marzenie każdego ogrodnika. Co roku w naszych głowach pojawiają się plany na nowe aranżacje w naszym letnim salonie, na świeżym powietrzu. Obmyślamy plan, co nowego chcielibyśmy posadzić, jakie dodatki dokupić. Czasem wystarczy jedna strojna roślina, a nasz kącik wypoczynkowy nabiera charakteru i aż zaprasza, żeby na chwilę usiąść i podziwiać piękno przyrody. Jedną z takich właśnie roślin jest hortensja. Warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Sadzenie i pielęgnacja hortensji

Hortensje możemy sadzić od wiosny aż do jesieni. Trzeba jednak pamiętać, że krzewy te nie za dobrze znoszą niskie temperatury, więc wstrzymajmy się z wysadzaniem późną jesienią. Jeśli zdecydujemy się sadzić hortensje jesienią, konieczne będzie zabezpieczenie roślin przed zimą. Natomiast hortensja sadzona wiosną będzie wymagała obfitego podlewania przez cały okres wegetacji.

Najlepszą porą na sadzenie będą godziny poranne, najlepiej w pochmurne dni. Większość odmian lubi miejsca częściowo zacienione i osłonięte od wiatru, wyjątkiem jest hortensja bukietowa, która lubi słońce. Ziemia pod uprawę tych kwiatów powinna być żyzna, lekko kwaśna i wilgotna. Przed posadzeniem spulchniamy ziemię i zasilamy obornikiem. Roślinę obficie podlewamy i umieszczamy w dole dwukrotnie większym od doniczki, w jakiej się znajdowała. Jeśli chcemy posadzić więcej krzewów obok siebie, zostawiamy odstęp około jednego metra.

Najładniejsze odmiany hortensji

Nie wiesz jaka hortensja będzie idealna akurat do twojego ogrodu? Przedstawimy ci kilka najpopularniejszych odmian tych uroczych krzewów. Jako pierwszą pod lupę weźmiemy ‚Limelight’, na początku kwiaty są limonkowe, potem robią się żółto białe, a na koniec kwitnienia są różowe. Odmiana ta rośnie nawet do 150 centymetrów i jest dosyć rozłożysta, więc prezentuje się wyjątkowo ładnie. Inną odmianą, której warto się przyjrzeć, jest ‚Bobo’, ten krzew jest mniejszy, osiąga wysokość do 70 centymetrów i ma piękne, gęste, białe kwiaty. Jednak najbardziej cenionymi odmianami są: hortensja ‚Diamant Rouge’ oraz ‚Silver Dollar’.

Ta pierwsza ma niezwykły kolor kwiatów. Na początku są seledynowe, z czasem zmieniają się w kremowe, żeby na koniec zachwycać pięknym różowoczerwonym kolorem. ‚Silver Dollar’ natomiast charakteryzuje się wyjątkowo gęstymi, stożkowatymi kwiatostanami na sztywnych pędach, które na początku są w odcieniu zieleni, później robią się kremowe, a pod koniec kwitnienia znów robią się zielone. Krzew ten osiąga wysokość do dwóch metrów i wygląda naprawdę zjawiskowo.