Ogród warzywny – jak się o niego troszczyć?

Nie ulega wątpliwości, że warzywa z własnej uprawy są znacznie zdrowsze i smaczniejsze niż te dostępne w większości supermarketów. Jeżeli więc mamy taką możliwość, wyhodujmy własne warzywa.

Pamiętajmy jednak o tym, że o ogród warzywny należy odpowiednio się troszczyć. Dobrze jest wiedzieć na jakie aspekty zwracać uwagę. Każdy kto wie jak dbać o ogród będzie się cieszył jeszcze obfitszym plonem. 

Regularnie wyrywaj z ziemi chwasty. 

Aby utrzymać grządki w dobrej kondycji, konieczne jest usuwanie wszelkich niepożądanych roślin. Chwasty mają tendencję do niezwykle silnego wzrostu, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla posadzonych przez nas warzyw. Mogą ograniczyć im dostęp do światła słonecznego, którego promienie są niezbędne zwłaszcza do tego, by rośliny mogły wykiełkować.

Chwasty zabierają warzywom także cenne składniki mineralne. Za najskuteczniejszą metodę usuwania chwastów uznaje się przede wszystkim wyrywanie ich z korzeniami. Jeśli ziemia jest sucha, możemy wcześniej podlać warzywa wodą. Mokra ziemia sprawi, że łatwiej będzie nam się usuwało chwasty. Jeżeli chcemy pielić grządki, koniecznie wyposażmy się w rękawiczki, najlepiej z dosyć cienkiego materiału. Trzeba jednak pamiętać o regularności oraz systematyczności, bo chwasty szybko odrastają. 

Zaufaj sile naturalnych nawozów.

Nie od dziś wiadomo, że nawozy mają bardzo dobre działanie na wiele roślin, w tym warzyw. Nic w tym dziwnego, bo wzmacniają ich odporność. Dzięki temu szkodniki rzadziej atakują nasze warzywa. Nawozy dostępne są w większości sklepów ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Nie musimy jednak sięgać jedynie po kupne nawozy. Możemy również cieszyć się działaniem tych naturalnych.

Świetnym działaniem charakteryzuje się gnojówka z pokrzyw. Do przygotowania tej gnojówki konieczne jest użycie świeżych, najlepiej młodych pokrzyw. Niezmiernie ważne jest to, aby roztwór pozostawić pod przykryciem na około dwa tygodnie. Po tym czasie będzie on już wykazywał dobroczynne działanie. Możemy użyć gnojówki z pokrzyw do podlania naszych warzyw. Warto również spryskać roztworem rośliny, aby pokonać uciążliwe mszyce. Jeżeli zależy nam na tym, aby naturalny nawóz przyniósł efekty, trzeba pamiętać o regularności i systematyczności.